top of page

Instagram Beğenileri neden kaldırıyor?Instagram sayfa temizliği ile neyi amaçlıyor?
Kullanıcılara sansür mü uyguluyor?

Instagram, hizmet şartlarından sapan kullanıcılar üzerinde yeni hesap devre dışı bırakma politikası uygulamaya başladı. Bu uygulamada hesaplar yeniden aktifleştirelemeyecek şekilde geri dönüşsüz kapatıldı.

Toplu devre dışı bırakma işleminde geçen ay 30’dan fazla meme hesabı yasaklandı. Instagram yöneticileri bu hesapları; kullanıcılar arasında hesap satışına, devre dışı bırakılmış kullanıcı adlarına ve doğrulama hizmetlerine 'sakıncalı içerik' dahil olmak üzere bir çok çeşitli ihlaller için işaretledi.

Hesap sahipleri, yaklaşık 3 milyon birleşik bir takipçiye sahipti, reklam geliri ve diğer sponsorlu içeriklerle yüz binlerce dolar kazandı.

Bu hesap sahiplerinin birçoğu kazanılan parayı üniversite harcı gibi kişisel fonlara yönlendirmiş. Bunlardan birisi de 30.000 $’dan fazla kazanmış 529.000 takipçisi olan @autist hesabı.

Belle Delphine’de bu olaydan nasibini alan kullanıcılardan. Ünlü bir cosplayer olan Bella, kendi banyo suyunu şişeleyip satmaya başlayan 4.5 Milyon takipçiye sahip bir kullanıcıydı.


Kapatılan hesapların içerisinde en göze çarpanı ise 11 Milyon takipçiye sahip $200,000 kazanan 17 yaşındaki Declan Mortimer ait @ComedySlam hesabı.

Ancak bu kapatlamalar ilk defa yapılmadı. 17 Aralık 2018 tarihinde Tumblr NSFW ve çılgın fanfiction yazıları ile birlikte tüm yetişkin içeriği sayfadan çıkaracağını duyurmuştu. Tumblr kullanıcıları bu sansürü ‘Tumblocalypse’ olarak adlandırdı ve bu olaylara sonun başlangıcı dediler.


Bu zamandan beri Facebook ve Instagram üzerinde sansür ve ihlaller arasındaki fark kapanmaya ve hangi hesap ne için kapatıldığı belirsiz duruma geldi.

2019’un çeyreğinde Facebook 2,2 milyar sahte hesabı kapattı ve InfoWars sahibi Alex Jones gibi tehlikeli bireyleri de yasaklama işine girişti. Ancak diğer yandan, ilk kadın tıraş şirketi olan Billie’nin, 4 Temmuz’daki vücut kılı bulunan kadın reklamını yetişkin içerikli olarak ilan etti ve videonun platformundaki izlenme sayısını etkisiz saydı.

Social Chain genel müdürü Oliver Yonchev.‘’Cambridge Analytica skandalının ardından Facebook, muazzam bir baskı altına girdi ve Facebook kullanım politikasını sertleştirdi. Var olan bütün verileri elden geçirmeye başladı; platform güvenliğini, zihinsel sağlığa etkilerini ve genç insanları.’’diye durumu ifade etti.


Ve: “Facebook her gün milyarlarca insanın hayatına dokunduğundan dolayı toplumdaki rolleri güvence altına almak için makul adımlar atmaları gerektiği için, bazı durumlarda dünyadaki kullanıcıların, hissedarların, reklam verenlerin ve hükümetlerin güvenini tekrar kazanmaları önemlidir.”diye ekledi.


Öte yandan benzer şekilde Instagram içerisinde bulunan, yayımlanmasına izin verilen riskli ve çıplaklik içeren yayınların kurallarındaki tutarsızlık ile şaşıkına döndüve bir önlem olarak bu yayınları bulunduran yetişkin influencerların hesaplarını uyarılmadan sonlandırma kararı aldı ama daha küçük kullanıcılar bu durumu savaşmadan kabul etmeyeceklerini dile getirdi ve 1 haftada Change.org üzerinden 12,000 civarında konu hakkında imza toplandı.

Çekişmeli topluluk kuralları ve müteakip hesapların askıya alınmasından kaçınılsa bile, Instagram, kullanıcıların diğer kişilerin yayınlarındaki beğenilerin sayısını görmesini engelleyerek 'beğenme' faktörünü azaltma planları doğrultusundaki planları izlemeye devam ediyor. Bu özellik, yorumsuz veya hiç bir sisteme benzemeyen bir fotoğraf gönderme uygulaması olan VSCO ile aynı görüntüye sahip gözüküyor.

101 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page