top of page

Başarılı Bir İçerik Pazarlama Kampanyası İçin Bilmeniz Gerekenler

Başarılı bir kampanya harika bir planla başlar ve bu araçlar ve ipuçları araç kutunuz için olmazsa olmazlardır.

İçerik pazarlaması, neredeyse her türlü dijital pazarlamanın temel unsurudur. Kitlenizi sosyal medyada kullanabilmek için içeriğe ihtiyacınız var. Ücretli reklamlar aracılığıyla ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için içeriğe ihtiyacınız vardır. Ancak buradaki zorluk, beklediğiniz türde sonuçlar veren bir içerik pazarlama kampanyası geliştirmektir .

Doğru bir şekilde uygulandığında, içerik pazarlama kampanyanız % 62 daha düşük maliyetle geleneksel pazarlama yöntemlerinden üç kat daha fazla potansiyel müşteri sağlayabilir. Bu nedenle, başarılı bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsanız, birkaç taktiği doğru bir şekilde yapmanız gerekir.


1. Tanımlanmış Hedef Kitle

Başarılı içerik pazarlaması, tamamen tanıtım amaçlı satış mesajlarından ziyade kitleniz için yararlı olan içerik oluşturmakla ilgilidir. Aslında, İçerik Pazarlama Enstitüsü, en iyi performans gösteren B2B pazarlamacılarının % 90'ının kitlelerinin bilgi ihtiyaçlarını karşılayan içerik sunmayı hedeflediğini tespit etti.

Ancak kitleniz için yararlı bir içerik oluşturmak için önce kitlenizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. Kimin için içerik oluşturduğunuz hakkında net bir fikriniz yoksa, onlar için neyin yararlı olduğuna dair hiçbir fikriniz olmayacaktır. Bu, bir içerik pazarlama kampanyası geliştirirken hedef kitlenizi açıkça tanımlamanızı çok önemli hale getirir.

Mevcut müşteri tabanınıza daha yakından bakarak başlayabilirsiniz. Kim bunlar ve neden sizden satın alıyorlar? Yaş grubu, yer, meslek vb. Gibi demografik özelliklerine daha yakından bakın. Bu, markanız ve ürünlerinizle ne tür bir kitlenin ilgilendiğini daha iyi anlatacaktır.

Ardından, rakiplerinizin kimi hedeflediğine bir göz atın. Hedeflemeyi kaçırdığınız kitle grupları var mı? Potansiyel müşterileri gözden kaçırıyorlar mı? Hedef kitlenizin neye benzediğine, değerlerinin ve acı noktalarının neler olduğuna ilişkin daha güçlü bir tanım oluşturmak için bu kolektif bilgileri kullanın.

2. Açık ve Ölçülebilir Hedefler

Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası oluşturmak istiyorsanız, başarının size nasıl benzediğine ilişkin net bir fikre sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, kampanyanız için net ve ölçülebilir bir hedef belirlemek çok önemlidir, böylece performansınızı neyle ölçeceğinizi bilirsiniz.

Amacınız marka bilinirliğini arttırmak, marka güvenilirliğini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak veya başka bir şey olabilir. En yaygın içerik pazarlama hedeflerini anladığınızda, size neyi başarabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir verebilir. Daha önce belirtilen CMI araştırmasına göre, B2B pazarlamacılarının % 81'i, örneğin marka bilinirliği oluşturmak için içerik pazarlamasını kullandı.

Ancak, tanımladığınız hedefin açık bir zaman çizelgesiyle son derece spesifik olduğundan emin olun. Örneğin, belirsiz bir şekilde daha fazla potansiyel müşteri oluşturmayı hedefleyemezsiniz çünkü kampanyanızın etkisini gerçekten anlamanın bir yolu yoktur.

Bunun yerine, belirli bir süre içinde belirli sayıda potansiyel müşteriyi hedeflemelisiniz. Bu durumda, belki de hedefiniz önümüzdeki üç ay içinde 2 kat daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaktır.

Ancak, hedefinizin de gerçekçi olduğundan emin olun. Belirli ve ölçülebilir bir hedef belirleyebilirsiniz, ancak başarılması imkansızsa, ekibinizi motive edebilirsiniz. Örneğin, hedefe ulaşmak için gereken miktarda içerik üretmeye devam etmek için yeterli yazarınız veya kaynağınız olmayabilir.

Bu, kampanyanız için bir hedef geliştirirken mevcut kaynaklarınızı ve koşullarınızı dikkate almanızı önemli hale getirir.

3. İlgili Alıcı Persona

Diğer pazarlama çabaları için alıcı personalara ihtiyaç duyduğunuz gibi, başarılı içerik pazarlaması da ilgili alıcı personaya ihtiyaç duyar. Aslında, daha önce değinilen CMI çalışması, en başarılı B2B pazarlamacılarının % 77'sinin içerik pazarlamasında persona kullandığını buldu.

Tek bir içerikle tüm kitlenizin ihtiyaçlarına cevap vermenin bir yolu yoktur. Kitleniz, farklı değerlere ve iş rollerine sahip kişilerden oluşabilir. Bu nedenle, başarılı olmak istiyorsanız her biri benzersiz ihtiyaçları karşılayacak içerik üretmeniz gerekir.

Bir müşterinin bir ürün veya hizmet seçerken öncelikleri başka bir müşterininkinden tamamen farklı olabilir. Örneğin, sosyal medya yönetimi ve raporlama aracınızı kullanan bir ajans beyaz etiketleme özelliklerine ve birden çok hesap arasında geçiş yapma yeteneğine öncelik verebilir.

Ancak küçük bir başlangıç ​​için maliyet en büyük endişe kaynağı olabilir. Çok fazla harcamadan amacı yerine getiren bir şey arıyor olabilirler.

Bu benzersiz endişeleri etkili bir şekilde ele alan içerik oluşturmanız gerekir. Bu, kampanyanızın hedefleyeceği benzersiz alıcı kişilerini tanımlamayı çok önemli hale getirir.

Her bir kişi için bir isim ve avatar seçmenin yanı sıra, bunları yaş ve eğitim gibi demografik özelliklerine göre tanımlayabilirsiniz. Sektör, iş unvanı, organizasyon büyüklüğü, iş sorumlulukları, zorluklar vb. Gibi işle ilgili özellikler de ekleyebilirsiniz.


Bu araç, her alıcı kişisinin özelliklerine gerçekten inmenizi sağlar. Böylece ekibinizdeki herkes ona başvurabilir ve kampanyanız için içerik oluştururken, yayınlarken veya tanıtırken kullanabilirsiniz.

4. Çeşitli İçerik Aralığı

Bir blog oluşturmak, her içerik pazarlama stratejisi için çok önemlidir. Çünkü kitlenizle etkileşime geçmek için bilgilendirici blog yayınları üretmek istersiniz. Ancak, kampanyanız için kullanmanız gereken içerik türü yalnızca blog yayınlarında sona ermez. Herkes blog yazılarınızı okumakla ilgilenmeyebilir; bazıları görsel içeriği tercih ederken bazıları ses içeriğini beğenebilir.

Bu nedenle, kampanyanızın farklı türde kişileri ilgilendirecek çeşitli içerikler içerdiğinden emin olun. Ürün demo videoları, infografikler, e-kitaplar ve web seminerleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca podcast'lere ev sahipliği yapabilir, vaka çalışmaları geliştirebilir ve endüstri etkileyicileriyle görüşmeler yapabilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerinizin yaşam döngüsü aşamasına göre belirli içerik türlerinin etkinliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Daha önce değinilen CMI araştırmasına göre, blog yazıları, makaleler, e-kitaplar, podcast'ler ve videolar farkındalık aşamasında en yararlı olanlardır.

Teknik incelemeler, web seminerleri, vaka çalışmaları ve etkileşimli içerik orta aşamalar için idealdir. Ve vaka çalışmaları ve yüz yüze olaylar, alıcının yolculuğunun son aşaması için en iyisidir.

Hangisine daha fazla odaklanacağınızı bilmek için bu içerik türlerinin her birinin nasıl performans gösterdiğini yakından izleyin. İçeriğinizi, bireysel performanslarını ölçmek için izleyebileceğiniz benzersiz UTM parametreleriyle etiketleyerek bir deneme yapabilirsiniz.

Bu, her bir içerik türünün sitenize ne kadar trafik çektiğini anlamanıza yardımcı olur. Yalnızca etkileşimi ve paylaşımları izlemenin yanı sıra içeriğinizin performansına çok daha kapsamlı bir bakış elde edersiniz. Bununla birlikte, UTM etiketlemesi büyük ölçekte zaman alıcı olabilir, takip edilmesi zor değildir.

Her içerik parçası için özelleştirebileceğiniz UTM şablonları oluşturmak için UTM.io gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu, tek bir şablonu temel alan birden çok etiketli URL oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Araç ayrıca tüm etiketlenmiş URL'lerinizin kaydını tutar, böylece bunların izini asla kaybetmezsiniz.

5. Mükemmel İçerik Pazarlama Platformu

İçerik pazarlama kampanyanız için mükemmel bir planınız olabilir, ancak insanların bunu yürütmek için yapabileceği çok şey var. Doğru araçlar olmadan ekibiniz üretkenliği, verimliliği ve organizasyonu kaybedebilir. Kampanyanızın performans ölçümü gibi bazı yönlerini teknoloji olmadan gerçekleştirmek imkansızdır.

CMI araştırması aynı zamanda en başarılı B2B şirketlerinin içerik pazarlama çabalarında teknolojiden en iyi şekilde yararlandığını ortaya koydu.

En başarılı pazarlamacıların % 67'si içerik pazarlama teknolojisi yeterliliklerinde ilerlemiştir. % 86'sı içerik performansını anlamak için teknolojiyi kullandıklarını söylüyor. % 73'ü teknolojinin izleyicilerin davranışlarını ve tercihlerini anlamalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Dolayısıyla, başarılı bir içerik pazarlama kampanyası için de doğru içerik pazarlama platformu gerekir. Planlama ve geliştirmeden yayıncılık ve ölçüme kadar kampanyanızın her yönü için doğru platformlara yatırım yapın.

6. Sağlam Bir Dağıtım ve Tanıtım Stratejisi

İçerik pazarlaması sadece içerik geliştirmeyle bitmez; dağıtım ve tanıtım, kampanyanızın eşit derecede önemli unsurlarıdır. İçeriğinizin marka bilinirliğini, katılımını ve hatta dönüşümlerini artırabilmesi için mümkün olduğunca çok kişiye ulaştığından emin olmak istersiniz. Dolayısıyla, içeriğinizi dağıtmak ve tanıtmak için etkili bir stratejiniz olduğundan emin olun.

Bu, içeriğinizi dağıtmak için en iyi kanalları seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Sosyal medya kullanıyorsanız hangi platformlar sizin için en uygunudur? İdeal olarak, bu, kitlenizin en aktif olduğu sosyal medya platformlarını seçmek anlamına gelir. Hangilerinin daha iyi çalıştığını görmek için farklı dağıtım kanallarını test edebilir ve daha sonra çabalarınızı bu platformlara odaklanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, içeriğinizi içerik sendikasyon platformları aracılığıyla dağıtmayı düşünebilirsiniz. Sosyal medyada ücretli tanıtımlar, özellikle de henüz yeni başladığınızda da oldukça etkili olabilir.

Bazı şirketler, içeriklerini tanıtmak için ilgili endüstri etkileyicileriyle de çalışabilir. Yerleşik ve alakalı bir kitleye ulaşabileceğiniz için bu çok etkili olabilir. Ancak, bu etkileyicilerin içerik tanıtımları için ödeme yapmaya hazır olun.

Influence.co araştırmasına göre, Instagram'daki sponsorlu yayınlar için genellikle 124 ila 1,405 dolar arasında bir ödeme yapmanız gerekir . Ancak bu oran niş, platform ve tanıtım türüne bağlı olarak da değişebilir.

59 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page